מצאו את בית האבות המושלם ליקירכם

תוכן עניינים

בתי אבות , הנקראים גם בתי הורים, משרתים כל מי שזקוק לטיפול סיעודי ו / או שיקומי. בתי אבות מעניקים דיור וטיפול לאנשים שאינם זקוקים לאשפוז אך זקוקים לטיפול 24 שעות ביממה שהם אינם יכולים לקבל בבית. ישנם בתי אבות שבנויים כמו בית חולים עם אנשי צוות המוכשרים לטיפול רפואי. בתי אבות מספקים גם מגוון רחב של שירותים אחרים.

חלק מהדיירים מקבלים עזרה גם בפעילויות בחיי היומיום או משתתפים בריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור ועוד.את סוגי הדיור בבתי אבות אפשר לחלק ל4:

 1. בית אבות לקשישים עצמאיים

כל מי שמסתדר בעצמו ביום יום ומתפקד טוב ללא סיוע, מתאים לו בית אבות לעצמאים. אפשרות נוספת היא דיור מוגן.

2. בית אבות לתשושים

תשושים הם מי שכן צריכים עזרה בביצוע משימות ביום יום, אבל מדובר בצורך מינימלי בלבד. מי שמוגדר תשוש אינו מתאים לדיור מוגן, אבל יכול להשתלב בדיור תומך.

3. בית אבות סיעודי

מתאים לדיירים שאינם יכולים להתנהל בכוחות עצמם, זקוקים לעזרה צמודה והשגחה רפואית משמעותית יותר. כל דייר מקבל טיפול רפואי מותאם אישית למצבו.

4. בית אבות לתשושי נפש
קשישים המאובחנים כתשושי נפש וחווים ירידה קוגינטיבית זקוקים להשגחה צמודה וסיוע במשימות היום יום. מחלקת תשושי נפש היא מחלקה סגורה ומפוקחת על ידי משרד הבריאות.

מהם חלק מהסימנים שמראים שאולי הגיע הזמן לעבור לבית אבות?

מעבר לבית אבות המיומן לטיפול סיעודי מתאים ליקירכם יכול להיות אחת ההחלטות הקשות ביותר עבורך ועבור היקרים לך, אך הוא יכול גם לספק יתרונות רבים. אם אינכם בטוחים שיקירכם צריכים לעבור לבית אבות כדי לקבל את הטיפול הנחוץ להם, שקלו כמה מהסימנים הבאים:

כדאי לשקול בית אבות סיעודי אם יקירך זקוק לטיפול רפואי הפועל 24 שעות ביממה ומצב המחיה הנוכחי אינו מספק זאת.

 • הם כבר לא מביאים בעצמם את הדואר מהתיבה
 • לא מגיעים למפגשים או פעילויות קבועות בהן נהנו בעבר, כמו אירועי חברה או אירועים משפחתיים
 • חוסר יכולת לסדר את ביתם
 • חוסר יכולת לצאת/להיכנס למיטה או כסא גלגלים בעצמם
 • נהיגה לא בטוחה או לקויה ברכב שלהם, או חוסר יכולת להסתדר עם תחבורה ציבורית

 • אין אוכל בבית שלהם
 • מדלגים על ארוחות רגילות, בבית או במרכז יום לקשיש
 • חוסר יכולת לאכול אוכל מוצק
 • חוסר תיאבון
 • אחסון או הכנת אוכל בדרכים לא בטוחות
 • ירידה בלתי מוסברת במשקל

סימן חזק שיקירכם זקוק לטיפול יותר משמעותי יותר הוא כשהם מתקשים לבצע פעילויות בחיי היומיום או משימות אחרות, כגון:

 • פעילויות הקשורת למקלחת והיגיינה
 • צחצוח שיניים
 • טיפוח שיער(גילוח, סירוק וכו')
 • ללכת לשירותים
 • טיפול בפצעים או עקיצות
 • שמירה על ניקיון בגדים ומצעים
 • לאכול לבד
 • להתלבש
 • לצאת ולהיכנס למיטה או כסא

אם יקירכם לעתים קרובות שוכחים אם הם לקחו את התרופות שלהם או שאתם שמים לב שספירת התרופות אינה מה שהייתם מצפים, אלו הם סימנים לכך שהם מדלגים או לוקחים יותר מדי תרופות. סימנים אחרים שהם מדלגים על תרופות כוללים חזרה של תסמינים או תוצאות בדיקות רפואיות לא צפויות.

יתרון אחד של בתי אבות הוא גישה נוחה למומחים, כמו רופאים גריאטרים, עובדים סוציאליים ופיזיותרפיסטים. בני משפחה עשויים להתקשות לקחת אותם לפגישה עם מומחים אלה באופן קבוע.

כאשר אתם מבחינים בחבלות, שפשופים, פצעים או עצמות שבורות בצורה חריגה ולעיתים תכופות, ייתכן שהגיע הזמן לעשות את המעבר.

אם אתם עדיין לא בטוחים שהגיע הזמן לשקול בית אבות, מומלץ לבלות איתם יום שיגרתי אחד ולבחון בעצמכם כמה טוב הם מסתדרים. אתם יכולים גם לשאול אחרים אם הם הבחינו בכל סוג של ירידה בתפקוד או שינויים משמעותיים בהתנהגות שכדאי לדעת עליהם.

אם הם מתגוררים כיום בדיור מוגן, תוכלו לשאול את הצוות, השכנים או דיירים אחרים לגבי יקירכם. אם הם עדיין גרים בבית, דברו עם אנשים שהם מתקשרים איתם על בסיס יומי או לפחות קבוע,.

תוכלו להקל על המעבר לבית אבות על ידי שיחה עם יקירך על אפשרויות סיעוד מוקדם ולא מאוחר ותמיד תקשיבו למה שיש להם להגיד, במיוחד כאשר הגיע הזמן לבחור בית אבות. לאחר שאהובכם עובר לבית, הישארו בקשר באמצעות ביקורים קבועים או שיחות טלפון כאשר אינכם יכולים לבקר. הכירו את הצוות הדואג לאהובכם ועבדו עם ועד הדיירים, המפקח מטעם משרד העבודה והרווחה א נציב תלונות הציבור במידה והתעורר כל חשש בנוגע לאיכות הטיפול בהם.

איזה סוגי שירותים יש בבתי אבות?

לובי של בית אבות

בעוד שאפשר לקרוא לכל בית אבות סיעודי, רמת הטיפול והשירותים בין סוגים שונים של בתי אבות עשויים להיות שונים. בתי אבות לתשושים למשל, בדרך כלל יכילו פחות מיטות ושירותים רפואיים מאשר בתי אבות המיועדים לקשישים במצב סיעודי.

שירותי בית אבות


השירותים והמתקנים בבית אבות סיעודי מתמקדים בטיפול ופיקוח רפואי הפועל 24 שעות ביממה ובעזרה בפעילות בחיי היומיום, כמו רחצה, הלבשה, שימוש בשירותים וכניסה ויציאה למיטה. יקירכם אולי יצטרך להיות בבית אבות אם הוא מחובר למכונת הנשמה, זקוק לפיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק באופן קבוע, מחלים מניתוח או שיש לו פציעה או מחלה הדורשת טיפול רפואי מתמשך. בתי אבות כאלה מספקים כוח אדם 24 שעות ביממה על ידי אחיות מוסמכות, ואנשי צוות אחרים כוללים בדרך כלל עובדים סוציאלים וצוותי רפואה ושיקום.

שירותי הבריאות הניתנים בבתי אבות משתנים ממוסד למוסד אבל דרישות משרד הבריאות מחייבות כל בית אבות לספק:

 • מתן טיפול רפואי וסיעודי באופן שוטף
 • הבטחת טיפול תרופתי הולם
 • הבטחת תזונה הולמת
 • הבטחת איכות חיים ופעילות פנאי בהתאם לתפקוד הקשיש
 • הבטחת תנאי מגורים ראויים תוך הקפדה על רווחת הקשישים
 • הקפדה על תנאי תברואה והיגיינה
 • הבטחת תנאי בטיחות כגון רישוי מכבי אש
 • ועוד

אם דייר אינו מסוגל לבצע פעילויות בחיי היומיום בכוחות עצמו, על בית האבות לספק שירותים לשמירה על תזונה טובה, טיפוח והיגיינה אישית. הם עשויים לספק שירותים נוספים, כגון:

 • בדיקות וטיפולים המסייעים לשמירה על יכולות הראייה והשמיעה
 • טיפול פסיכיאטרי
 • טיפול ושירותים לשיקום ומניעת פציעות
 • טיפול ושירותים לבריחת שתן
 • טיפול ושירותים להגדלת טווח התנועה או למניעת הקטנת טווח התנועה
 • שירותי רופאים, כולל פיקוח, ביקורים קבועים וטיפול חירום
 • שירותי שיקום מומחים לפיזיותרפיה, ריפוי בדיבור וריפוי בעיסוק
 • הסעות לבית חולים, משרדי רופאים, מרפאות רופאי שיניים, נותני שירותים מיוחדים או מתקנים אחרים לטיפול נדרש

השוואת בתי אבות מול פתרונות דיור לגיל השלישי נוספים

בתי אבות שונים מדיור מוגן ומטיפול ביתי, לכן וודאו כי אתם בוחרים באפשרות הסיעודית הנכונה עבור יקירכם על ידי השוואת השירותים הניתנים בכל סיטואציה.

בתי אבות או דיור מוגן?

אם יקירכם אינו זקוק לטיפול רפואי 24/7 או להשגחה צמודה אך אינו יכול להמשיך ולחיות באופן עצמאי בבית, שקלו מגורים בדיור מוגן במקום בית אבות. מתקני דיור מוגן מספקים קהילה ושגרה. מרבית התושבים עדיין נהנים מרמה גבוהה של עצמאות ופרטיות, דבר שאינו אפשרי בבית אבות, ובגיור מוגן עדיין אפשר לקבל סיוע לפי צורך.

מתקני דיור מוגן, המכונים גם בתי אבות לעצמאים, מעניקים טיפול תומך עבור קשישים הזקוקים לסיוע מינימלי בחיי היומיום, כמו למשל עם משק בית והכנת ארוחות, וטיפול רפואי בסיסי, כגון עזרה בנטילת תרופות. בתי אבות מספקים רמות גבוהות של שירותים וטיפול רפואי, אשר מתקנים אלה אינם יכולים לספק. אם ליקירכם מצב בריאותי גופני או נפשי הדורש טיפול 24/7, זקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידות או שיש לו בעיות קוגניטיביות הגורמות לו להתבלבל יותר מדי, דיור מוגן זה לא בשבילו.

אפשרויות המגורים שונות למדי בדיור מוגן מאשר בבית אבות. רוב הקהילות הללו מספקות לתושבים דירה פרטית או זוגית עם חדר שינה ומטבח וחדר אמבטיה משלהם. מרבית בתי הדיור מוגן מאפשרים גם יותר מותרות, כגון שימוש בטבק, צריכת אלכוהול, גידול חיות מחמד ואורחים ללילה. מכיוון שהתושבים דורשים פחות טיפול רפואי והשגחה, התשלום החודשי על דיור מוגן זול יותר בדרך כלל מבתי אבות, אך מצד שני אין זכאות למימון מהמדינה.

בית אבות או מטפל/ת לבית?

טיפול ביתי הוא אפשרות בעיקר לקשישים שעדיין יכולים לדאוג לעצמם. זוהי בחירה אידיאלית לכל מי שרוצה להישאר עצמאי זמן רב יותר ולהזדקן בבית שלו. יש הבדל בין מטפל אישי, שלא מספק סיוע רפואי, לבין מטפל סיעודי, המספק סיוע רפואי ולא רפואי. שני סוגי הטיפול מתקיימים בבית הלקוח על פי צרכיו ולוח הזמנים שלו ואידיאליים עבור כל מי שמעדיף להישאר בביתו.

טיפול ביתי שאינו רפואי כולל טיפול משמורתי בקשישים הזקוקים לעזרה רק בפעילויות בחיי היומיום. עובדי טיפול אישי, הנקראים גם מטפלים, עוברים הכשרה מקצועית לסייע ללקוחות לשמור על סביבה בטוחה ולספק להם חברה. עם זאת, הם אינם מספקים טיפול רפואי. טיפול אישי זול יותר מטיפול סיעודי, המציע את אותם שירותים בתוספת טיפול רפואי. רמת הטיפול הנדרשת לטיפול סיעודי מחייבת הסמכה של אח/ות, מה שהופך את המחיר לגבוה בהרבה בהשוואה לטיפול אישי וגבוה מבתי אבות.

סוכנויות טיפול ביתי מספקות עובדים זרים או עובדים ישראלים מיומנים העובדים בבית יקירכם. שירותי סיעוד ביתיים הם אידיאליים כאשר יקירכם אינו זקוק לאשפוז ואינו מעוניין לעבור לבית אבות או לדיור מוגן אך גם מצבו אינו מספיק טוב כדי לחיות לבד. מטפלים ביתיים עם הסמכה של אח/ות מעניקים את הטיפול הרפואי לטווח הקצר שיקירכם זקוק לו בכדי להחלים מניתוח, מחלה קשה או מפציעה . סוכנויות אלה מפוקחות על ידי ביטוח לאומי הממן את חוק הסיעוד.

כמה עולה בית אבות?

קשישה בכסא גלגלים מסיירת בבית אבות עם דיירת נוספת

הרבה מבוגרים וקרוביהם דואגים לעלות הטיפול הרפואי. הוצאות אלה יכולות לעלות חלק משמעותי מההכנסה החודשית של המשפחה, גם אצלהאלה שחשבו שחסכו מספיק.

האופן בו יקירכם ידרשו לשלם עבור השהות בבית אבות תלוי במספר גורמים כגון מצבם הכלכלי ובסוג השירותים הנדרשים להם. הם עשויים להסתמך על כמה מקורות מימון, כולל כספים אישיים או אחת מאפשרויות המימון הממשלתיות או הפרטיות הבאות המפורטות בטבלה שלהלן.

המדינה יכולה לעזור לכסות חלקים משמעותיים מהאשפוז בבית אבות בהרבה מקרים, אך הדבר כרוך בהרבה ביוקרטיה ועמידה בתנאים מאוד מסוימים. צרו קשר לעזרה במיצוי זכויות והבנת אפשרויות המימון העומדות בפניכם.

המחיר החודשי לבית אבות נע בין 5,000 ש”ח ל28,000 ש”ח לפי החלוקה הבאה(הערכה בלבד שמבוססת על בדיקה של 50 בתי אבות בארץ):
בתי אבות לעצמאים ותשושים – 5,000 ש”ח – 18,000 ש”ח
בתי אבות לקשישים סיעודיים – 7,000 ש”ח – 24,000 ש”ח
בתי אבות לתשושי נפש – 14,000 ש”ח – 28,000 ש”ח
המחירים משתנים בהתאם למספר האנשים בחדר(חדר לבד מן הסתם עולה יותר מחדר משותף), איזור בארץ(מרכז, שרון וירושלים המחיר גבוה מאשר בשאר הארץ) ועוד.

איך מוצאים בית אבות?

לחצו כאן כדי למצוא בית אבות קרוב אליכם באינדקס שלנו, או כאן כדי לחפש לפי מילות מפתח, ערים, התמחויות ועוד. מומלץ לקרוא ביקורות ודירוגים ממשפחות אחרות, ולהשתמש בפילטרים כדי למצוא במהירות את מה שרלוונטי לכם.

כדאי לתאם סיור במספר בתי אבות שונים(תוכלו גם להוסיף את בית האבות למועדפים עם אייקון הלב באתר כדי לשמור אותו לאחר כך), לדבר עם דיירים ועם הצוות כדי באמת להכיר את המקום.