מציאת דיור תומך

מצאו את הדיור תומך המושלם ליקירכם

תוכן עניינים

בשלב כלשהו בשנותיהם המאוחרות, רוב המבוגרים זקוקים לרמה כלשהי של סיוע. אתגרים בריאותיים כמו ירידה בתנועתיות, לוחות זמנים מורכבים של תרופות והתדרדרות הראייה עלולים לגרום לכך שלא יהיה בטוח למבוגר להמשיך לחיות באופן עצמאי. בעוד שאנשים רבים חושבים מיד על בתי אבות כאשר הם חושבים על פתרון מגורים לקשישים, דיור תומך יכול להיות אפשרות טובה יותר עבור קשישים הזקוקים לסיוע מסוים בחיי היום יום שלהם אך אינם זקוקים לטיפול רפואי קבוע.

דיור תומך הוא אפשרות לפתרון ממושך למגורים המיועד למבוגרים אשר זקוקים לעזרה מסוימת בפעילות היומיומיות ותמיכה במשימות השגרתיות שלהם, כגון כביסה והסעות. מתקני דיור תומך מציעים לתושבים סיוע בפעילותם היומיומית ואת הבטחון של צוות שזמין להם סביב השעון. למרות זאת, התושבים יכולים להישאר עצמאיים במידה שירצו בכך. זה הופך את הדיור תומך להתאמה טובה לקשישים רבים שמתחילים להתמודד עם אתגרים בריאותיים.

בארצות הברית ישנם אלפי מתקני מגורים מסויימים שבהם מתגוררים מעל 800,000 תושבים, מה שמקשה על בחירת קהילה. מדריך זה יעזור לך להבין טוב יותר את המגורים בסיוע ולקבוע אם זו הבחירה הנכונה לטיפול בקשישים עבור עצמך או עבור אדם אהוב. אנו מכסים גם את עלות המחיה, כיצד לבחור קהילה ועוד.

דיור תומך הוא סוג של פתרון מגורים עבור מבוגרים הזקוקים לעזרה בפעילות היומיומית. קשישים בדיור תומך מקבלים טיפול אישי וסיוע בפעילויות בחיי היומיום כמו רחצה, הלבשה, טיפוח ושירותים לפי הצורך כדי שיוכלו לחיות באופן עצמאי ככל האפשר.

כשתבקרו בדיור תומך תראו משהו שונה בהרבה מהמסגרת הקלינית שרבים מדמיינים כאשר הם שומעים את המילים “בית אבות”. בעוד שכל מקום הוא שונה, מתקני הדיור תומך בישראל כיום מציעים בדרך כלל מגוון רחב של שירותים , מותרות, פתרונות סיעוד ופעילויות מעשירות כדי להבטיח שהתושבים יקבלו את העזרה והטיפול הנחוצים להם, במסגרת שהם יכולים לכנות “בית”.

בת עוזרת לאמא קשישה לצאת מהאוטו

השוואת דיור תומך מול פתרונות דיור לגיל השלישי נוספים

דיור תומך נופל איפשהו באמצע בין דיור מוגן לבין בית אבות מבחינת רמת הטיפול הניתן. זהו פיתרון טוב למי שזקוק לסיוע מסוים בתפקוד היומי, אך עדיין יכול לחיות באופן עצמאי במידה מסוימת ורוצה לשמור על עצמאות זמן רב ככל האפשר. עם זאת, לחלק מהקשישים יתאימו יותר אופציות אחרות של מגורים. בואו ניגע קצת בכל אחת מהאפשרות כדי להבין את ההבדלים:

דיור תומך או בית אבות סיעודי?

לעתים קרובות אנשים מבלבלים בין דיור תומך לבית אבות, אך שתי האפשרויות שונות מאוד.

ההבדל העיקרי: קהילות דיור תומך מספקות טיפול אישי וסיוע עם משימות היום יום לתושבים הזקוקים לעזרה בפעילויות אלה אך אינם זקוקים לטיפול סיעודי רפואי, בעוד שבתי אבות מעניקים טיפול סיעודי ותמיכה רפואית מסביב לשעון. לדוגמא, בית אבות יתאים למישהו שזקוק לצינור הזנה, ואילו דיור תומך לא.

הבחנה גדולה נוספת היא סוגי השירותים המוצעים. קהילות דיור תומך מציעות בדרך כלל מגוון רחב יותר של פעילויות חברתיות וטיולים ויש להן תחושה פחות מוסדית וקהילתית יותר מבתי אבות. ולמרות שבתי אבות יקרים יותר מדיור תומך, המדינה מציעה לבתי אבות יותר פתרונות מימון.

למדו עוד על בתי אבות כאן.

דיור תומך או טיפול סיעודי בבית?

ההבדל הגדול ביותר בין דיור תומך לטיפול בבית הוא הברור מאליו – בדיור תומך, התושבים גרים בקהילה עם מבוגרים אחרים המקבלים סיוע, ואילו הטיפול בבית מתרחש בבית הדייר. סוג הסיוע הניתן על ידי דיור תומך וגם על ידי מטפלים זרים או ישראלים בבית יכול להיות דומה, וכולל טיפול אישי ועזרה בפעילויות בחיי היומיום.

בקר בדף הטיפול הביתי שלנו למידע נוסף על סוג זה של טיפול בקשישים.

דיור תומך או בית אבות לתשושי נפש?

בית אבות לתשושי נפש הוא סוג מיוחד של בית אבות לקשישים עם מחלת אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה או בעיות התמצאות וזכרון. כיום, קהילות דיור תומך רבות מציעות טיפול לתשושים בנוסף לטיפול הסטנדרטי, בדרך כלל במחלקה נפרדת או בבניין אחר של אותו מתקן. ההבדל העיקרי בין שתי האפשרויות הללו הוא שמחלקה לתשושים מתמחה בסובלים מדמנציה ובעיות נוספות, בעוד שדיור תומך לא.

למעשה בית אבות ותשושי נפש שונה מכל בחינה מדיור תומך, החל מסוגי הפעילויות המאורגנות המתקיימות בקהילה וכלה בנוכחות אמצעי בטחון כגון חיישני בטיחות ודלתות עם אזעקות – המבנה תוכנן לאכלס קשישים עם צרכים מיוחדים. הצוות גם עובר הכשרות מיוחדות לנושא.

למחלקת תשושים יהיה מחיר נמוך יותר מאשר דיור תומך. זה בדרך כלל עולה כ-50% פחות לחודש מאשר דיור תומך באותו מיקום.

כדי ללמוד עוד על בתי אבות לתשושי נפש לחצו כאן.

דיור תומך או דיור מוגן?

מתקני דיור מוגן מציעים מגורים בקהילה עם רבים מאותם שירותים שאפשר למצוא בדיור תומך(למעשה בם לרוב נמצאים שניהם באותו מתקן). מכוני כושר ושיעורי התעמלות, חדרי אוכל משותפים וארוחות מוכנות, ופעילויות חברתיות מתוכננות נפוצים כולם בקהילות דיור מוגן. ההבדל הגדול ביותר בין דיור מוגן לבין דיור תומך הוא שדיור מוגן לא מציע את הסיוע בפעילויות היום כמו בדיור תומך.

בגלל הבדל זה, קהילות דיור מוגן מתאימות יותר לקשישים שעדיין אינם זקוקים לסיוע בפעילות היומיומית שלהם ויכולים לחיות באופן עצמאי. קהילות דיור מוגן מציעות בדרך כלל ארוחות מוכנות, תחזוקת פנים וחוץ ושירותי ניקיון וכביסה.

כדי ללמוד עוד על דיור מוגן לחצו כאן.

כמה עולה דיור תומך?

בישראל מחירי דיור תומך הם בממוצע 17,500 ש”ח לחודש. זה משתנה בהתאם לאיזור ולעיר, ואפילו לפי שכונה במקרים מסוימים. כשאתם בודקים דיור תומך עבור עצמכם או עבור מישהו קרוב, אל תסתמכו על זה שכל המחירים באיזור זהים – כדאי לבדוק כל אחד מהם.

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא מבנה התמחור של הקהילה. חלקם גובים תשלום חודשי כולל הכל, ואחרים בוחרים לגבות מחיר חודשי נמוך יותר ולגבות תשלום נוסף עבור שירותים ספציפיים. חשבו על איזה מבנה אתם מעדיפים. באפשרות השנייה, העלויות עשויות לגדול ככל שהדייר מזדקן וזקוק לסיוע רב יותר. לעומת זאת, חשבון חודשי כולל הכל, נשאר יציב יחסית לאורך זמן.

אפשרויות מימון לדיור תומך

כאשר אנו מחפשים סיוע כספי לטיפול סיעודי, אנשים רבים מופתעים לגלות כי בגדול המדינה אינה מכסה דיור תומך. ובכל זאת, בנוסף למימון פרטי, האפשרויות הבאות זמינות ועשויות לעזור לך בתשלום עבור דיור תומך.

משרד הרווחה – במידה והקשיש מוגדר כתשוש, משרד הרווחה עשוי להשתתף בעלויות של הדיור התומך

משכנתא הפוכה – אם גיל הקשיש מעל 60 ושווי הבית מעל 400,000 קיימת אופציה של משכנתא הפוכה שבה הקשיש מקבל הלוואה מהבנק למימון הדיור תומך שהוא צריך להחזיר במועד מסוים עם ריבית. אם במועד הוא לא יכול להחזיר – הבית נמכר ושארית הכסף מינוס ההלוואה והריבית מועברת אליו.

איך מוצאים דיור תומך?

לחצו כאן כדי למצוא דיור תומך קרוב אליכם באינדקס שלנו, או כאן כדי לחפש לפי מילות מפתח, ערים, התמחויות ועוד. מומלץ לקרוא ביקורות ודירוגים ממשפחות אחרות, ולהשתמש בפילטרים כדי למצוא במהירות את מה שרלוונטי לכם.

כדאי לתאם סיור במספר בתי דיור תומך שונים(תוכלו גם להוסיף את הדיור למועדפים עם אייקון הלב באתר כדי לשמור אותו לאחר כך), לדבר עם דיירים ועם הצוות כדי באמת להכיר את המקום.

דיור תומך בישראל

בתי דיור תומך מומלצים

mood_bad
  • אין תגובות עדיין.
  • שאלות בנושא? מוזמנים להגיב ונשמח לתת מענה